Мої уроки


Урок-казка КОЛОБОК 

Тема. Відсотки.
Мета: узагальнити знання учнів про відсотки; розвивати мислення; виховувати увагу, зосередженість, інтерес до математики, почуття колективізму.
Обладнання: роздавальний матеріал, презентація «Урок – казка «Колобок», проектор, екран.
ХІД УРОКУ
І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
Учитель. Ми закінчуємо вивчати тему «Відсотки». На попередніх уроках розв’язували задачі на знаходження відсотків від поданого числа, числа за його відсотками та відсоткового відношення двох чисел. Сьогодні ми узагальнимо знання на уроці – казці «Колобок».
ІІ. УДОСКОНАЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК.
Розв’язування задач.
Задача 1.
Біля лісу у хатині
Дід і баба проживали,
І одної якось днини,
Смачненького забажали.
Баба тісто замісила
Та медком підсолодила.
Колобок спекла духмяний,
Стало дідові цікаво:
«Скільки меду ти поклала?»
Баба каже: «Не бурчи,
Сядь до столу й полічи.
Маса вся – аж 300 грам,
5% меду там».
«Бабо, та ти що, жартуєш?»
«Як полічиш, то й скоштуєш!».

Допоможемо дідові дізнатися, яка маса меду в Колобкові.
Розв’язання
5% = 0,05,
300 * 0,05 = 15 (г) меду.
Відповідь. 15 г.
Задача 2.
Колобок був ще гарячий
І така ж у нього вдача.
З підвіконня він звалився
І стежкою покотився.
Раптом Зайчик – скік та скок.
-         Ти куди це, Колобок?
-         На прогулянку біжу
Довга стежка ця?
- Скажу. Та не просто, а в задачі,
Розв’яжи, ти ж не ледачий!
40 метрів ти пробіг
(хоч не має в тебе ніг) –
5% це від шляху,
Що до лісу йде від хати.
То якої довжини
Шлях до лісу – сам скажи!
Скажеш – далі йди гуляй.
Ні – то з’їм тебе – і край.

Діти! Допоможемо Колобку обчислити довжину стежки від хати до лісу.
Розв’язання.
5% = 0,05,
40 : 0,05 = 800 (м) – довжина стежки.
Відповідь. 800 м.
Задача 3.
Колобок знов покотився,
Біля лісу зупинився.
Бачить, Білочка складає
У комору, що придбає.
Треба 800 горіхів
(взимку їсти, не для втіхи),
Білка їх вже 200 має
І у Колобка питає:
- Колобок, веселий друже!
Ти в відсотках, кажуть дужий.
Знати точно я бажаю:
Це ж який відсоток маю
Я горіхів? Підкажи!
Точну відповідь скажи.

Допоможемо Колобку розв’язати задачу Білочки.
Розв’язання.
200 : 800 = 0,25 = 25%
становлять зібрані горіхи від кількості запланованих.
Відповідь. 25%
Задача 4.
Ось вже в лісі Колобок.
Кущик, деревце, пеньок,
Зеленіє скрізь трава,
У дуплі сидить Сова.
- Стій, кругленький, не котись,
Маю п’ять задач, дивись!
Ти їх швидко розв’яжи,
А тоді собі біжи!
Треба виручить дружка,
Веселого Колобка.
Рятівних бригад аж п’ять
Доведеться сформувати.
(Клас об’єднують у 5 груп.)
То задачі ви тримайте.
(Учитель кожній групі учнів видає
Картку із задачею.)
- Розв’язувати починайте
Час даремно не марнуйте.
Розв’язали – то звітуйте.

Задачі на картках
1. Їжачок назбирав 200 яблук. Собі залишив 35% усіх яблук, а решту віддав зайченятам. Скільки яблук їжачок віддав зайченятам?
2. Дюймовочка сплела віночок із лісових квітів. У вінку було 15 дзвіночків, що становили 30% усіх квітів, а решта – ромашки. Скільки ромашок у віночку?
3. На своїй лісовій грядці зайчик посадив 45 морквин. 9 морквин він з’їв. Який відсоток морквин залишився на грядці зайчика?
4. У ведмедя на пасіці є 120 вуликів, 6 вуликів ще без бджіл, а в решті живуть працьовиті бджоли. Скільки відсотків вуликів із бджолами?
5. На галявині росла суниця 94№ її встигло дозріти. Голодний вовк з’їв 4 кг суниці. Скільки недозрілої суниці з’їв вовк?

Покотився Колобок
Із долини на горбок.
Раптом бачить – йде Лисиця,
Вовка – братика сестриця.
Облизнулася: - Юначе!
Ти куди так швидко скачеш?
В торбі в мене є задачі.
Не розв’яжеш – то заплачеш.

Доведеться знову виручити Колобка. Ці задачі розв’яжемо із записом на дошці і в зошитах.
Задачі від Лисиці.
1. Позавчора Лисичка купила і лісовій крамниці банку згущеного молока за 4 грн. Учора ціна молока підвищилась на 5 %, а сьогодні знизилася на 5%. За яку ціну сьогодні Лисичка купила те саме молоко?
Розв’язання.
1)  4 * 0,05 = 0,2 (грн.) – на стільки піднялася ціна вчора;
2) 4 + 0,2 = 4,2 (грн.) – коштувала банка молока після підвищення ціни;
3) 4,2 * 0,05 = 0,21 (грн.) – на стільки знизилася ціна молока сьогодні;
4) 4,2 – 0,21 = 3,99 (грн.) – заплатила сьогодні Лисичка за молоко.
Відповідь. 3,99 грн.
2. На галявині бавилися 18 зайченят і білченят. Скільки зайченят і скільки білченят бавилися на галявині, якщо кількість зайченят становить 80% від кількості білченят?
Розв’язання.
 Нехай на галявині було х білченят, тоді зайченят – 0,8х.
Складемо рівняння:
Х + 0,8х = 18,
Звідки
Х = 10.
Відповідь. На галявині бавилося 10 білченят і 8 зайченят.
Учитель
Діти! Ви так гарно постарались,
Що й Лисиця здивувалась.
Відпустила Колобка!
Вам подяка ось яка.

ІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ


Комментариев нет:

Отправить комментарий